Kvůli cenám energií topí doma méně asi 37 % Čechů.
Kvůli cenám energií snižuje téměř 37 procent Čechů teplotu ve své domácnosti. Oproti minulosti většinou stáhli topení o přibližně dva stupně, 11 procent z nich až o čtyři stupně. Nejčastěji české domácnosti nyní topí na 20 až 22 stupňů. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost epet. Podle odborníků je zdravá teplota v domácnosti přes den mezi 18 a 24 stupni.
„Ceny energií na velkoobchodních trzích jsou ve srovnání s loňskou zimou nižší, přesto však velká část české populace nadále šetří energiemi,“ komentoval výsledky průzkumu obchodní ředitel epet Roman Šmíd.
Část veřejnosti proto plánuje investovat do úspornějšího zdroje vytápění. Šmíd v této souvislosti upozornil, že téměř 11 procent českých domácností stále používá neekologické, a především neekonomické zdroje vytápění, jako jsou přímotopy či akumulační kamna. „Šetření přitom nemusí spočívat jen ve snížení teploty v domácnosti. Výraznou finanční úsporu může přinést také investice do efektivnějšího a ekologičtějšího zdroje vytápění, jako je tepelné čerpadlo či moderní plynový kotel,“ řekl.
Přílišné šetření se ovšem podle odborníků nemusí vyplatit, dlouhodobě nízké teploty podle nich mohou mít negativní vliv na lidské zdraví. Ideální teplota v domácnosti se během dne podle většiny expertů pohybuje okolo hodnoty 22 stupňů.
„Příliš nízké teploty mohou oslabit imunitu a zvýšit riziko nachlazení či vzniku respiračních onemocnění. Podle doporučení WHO by se teplota v interiéru měla pohybovat mezi 18 a 24 stupni. Pro kvalitní spánek jsou ale optimální spíše nižší teploty, které usnadňují udržení optimální termoregulace v době, kdy dochází během spánku k poklesu tělesné teploty,“ uvedl lékař Nemocnice Nymburk Jakub Křížek.
Průzkum rovněž ukázal, že Češi nejčastěji k vytápění využívají zemní plyn, činí tak bezmála třetina. Téměř totožné množství domácností vytápí takzvaným nakupovaným teplem, tedy pomocí systému centrálního zásobování nebo blokových či domovních kotelen. Třetím nejčastějším zdrojem vytápění jsou tuhá alternativní paliva, preferuje je více než 15 procent respondentů.
Průzkum se uskutečnil v polovině letošního října, zúčastnilo se ho 1068 respondentů.
Zdroj: ČTK